عضویت    ورود
ورود به سایت
» » ثبت 100 هزار اختراع در کشور/ نظام اقتصادی کشور باید تغییر کند

معاون علمی و فناوری رئیس‎جمهور:

ثبت 100 هزار اختراع در کشور/ نظام اقتصادی کشور باید تغییر کند

 

سورنا ستاری عصر امروز در نشست با دانشگاهیان، نخبگان و مدیران شرکت‎های دانش‎بنیان استان گلستان در گرگان اظهار داشت: تجاری‎سازی، آینده دانشگاه را می‎سازد و مراکز علمی باید به این سمت حرکت کنند.

وی خطاب به جامعه دانشگاهی تصریح کرد: این استان توسط شما ساخته می‎شود اگر نخواهید خودتان مستقیما در این زمینه ورود کنید ما نمی‎توانیم به شما کمک کنیم چراکه کشور در این حوزه کم هزینه نکرده است.

 

 

ضرورت حمایت از طرح‎هایی که تجاری‎سازی می‎شوند

معاون علمی و فناوری رئیس‎جمهور با تأکید بر اینکه جهت‎گیری حل مسائل استان باید هدف باشد، ادامه داد: معاونت علمی و فناوری در دو بخش تحقیق و تجاری‎سازی حمایت‎هایی از صاحبان اندیشه دارد، همه دولت‎ها در زمینه تحقیق و مرز دانش هزینه‎هایی متحمل شدند که این بخش باید از تجاری‎سازی مجزا شود.

ستاری بر ضرورت حمایت از طرح‎هایی که تجاری‎سازی می‎شوند اشاره کرد و گفت: اساتیدی که در این راستا گام برمی‎دارند به دلیل برخورداری از ریسک بالا باید مورد حمایت قرار بگیرند و این حمایت‎ها از طریق ستادهای معاونت علمی و فناوری صورت می‎گیرد.

 

 

مراکز نوآوری در دانشگاه‎ها راه‎اندازی شود

وی با بیان اینکه مدیریت جدیدی در بخش علمی و فناوری ارائه می‎شود، ابراز داشت: 14 ستاد در زمینه تحقیق و دانش، فعالیت انجام می‎دهند.

معاون علمی و فناوری رئیس‎جمهور از فعالیت  5 هزار عضو هیئت علمی در بخش کشاورزی خبر داد و گفت: اینکه منابع تجاری‎سازی در اختیار محقق قرار داده شود تفکری اشتباه است ما باید در نظام مالی نوآوری ایجاد کرده تا از طریق حلقه‎های واسط این مهم به درستی انجام شود.

ستاری بر ضرورت راه‎اندازی مراکز نوآوری در دانشگاه‎ها تاکید کرد و افزود: تمام اساتید می‎توانند شرکت‎های خصوصی ایجاد کنند اما به دانشگاه‎ها و مراکز علمی توصیه نمی‎شود که درگیر شرکت‎داری شوند.

وی با بیان اینکه در معاونت علمی و فناوری مشکلات زیادی وجود دارد، خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین مشکلاتی که با آن مواجه هستیم جاانداختن فرهنگ دانش‎بنیان در کشور است باید به جای تکیه به نفت به شرکت‎های دانش‎بنیان متمرکز شویم.

 

 

نظام‎های اقتصادی کشور باید تغییر کند

معاون علمی و فناوری رئیس‎جمهور بیان داشت: بسیاری از نظام‎های اقتصادی کشور باید تغییر کند، نظام بانکی، بیمه، وضعیت اقتصادی، وام‎دهی و نظام دانشگاه باید تغییر کند، دانشگاهی که نتواند مشکل استان خود را حل کند موثر نیست.

ستاری با اشاره به اینکه ظرفیت‎های استان باید با منابع انسانی پوشش داده شوند، گفت: یکی از اهداف اصلی ما در حوزه تجاری‎سازی، اجرایی کردن قانون حمایت از شرکت‎های دانش‎بنیان است قانونی که به خاطر مدرن بودن چهار سال بلاتکلیف مانده و اجرایی نشده است.

وی افزود: قانون فوق بر این اراده است تا اگر یک نفر اراده کند کارمند دولت نباشد 15 سال از معافیت مالیاتی برخوردار می‎شود که هنوز با این ایده فاصله زیادی داریم.

 

 

برای حمایت از پروژه‎های تجاری‎سازی هیچ محدودیت مالی وجود ندارد

معاون علمی و فناوری رئیس‎جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه‎ها باید توانمند شوند، گفت: برای حمایت از تمام پروژه‎هایی که تجاری‎سازی می‎شوند هیچ محدودیت مالی وجود ندارد این طرح‎ها در قالب تسهیلات حمایت می‎شوند تنها محدودیتی که در این زمینه از آن رنج می‎بریم محدودیت فرهنگی و تفکری است.

ستاری خاطرنشان کرد: در راستای تجاری‎سازی طرح‎ها به پارک‎های علم و فناوری در استان اختیارت کامل داده می‎شود ما هیچ کار تمرکزی در معاونت علمی فناوری انجام نمی‎دهیم لذا باید سعی شود مدیریت جدیدی در کشور ارائه شود و امکانات داخل استان به درستی استفاده شوند.


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • نویسنده : رجایی
  • بازدید : 601
  • نظرات : 0
  • کد خبر : 20

نظرات این مطلب :


نام شما
ایمیل شما


سوال : پنج بعلاوه شـش؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ :*