پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان > نسخه قابل چاپ > 2.3 درصد صادرات گلستان به مقصد قزاقستان است
صفحه نخست > اخبار > 2.3 درصد صادرات گلستان به مقصد قزاقستان است

2.3 درصد صادرات گلستان به مقصد قزاقستان است


12 خرداد 1395. نويسنده: روابط عمومی

محمود ربیعی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان، شامگاه دیروز (12 خرداد) در همایش کشوری میز مشترک ایران و قزاقستان گفت: در شرایط مطلوبی از نظر تجاری و تراز بازرگانی قرار نداریم و با وجود 14 تفاهمنامه ای که با این کشور داریم، نتوانسته ایم در این بخش توسعه پیدا کنیم.

 

 

 

وی افزود: سهم تجارت خارجی ایران با کشور قزاقستان 4.3 درصد است در حالیکه به رغم فرصت های مطلوب در استان، صادرات به این کشور 2.3 درصد کل حجم صادرات است.

 

 

 

ربیعی خاطرنشان کرد: این عدد و ارقام با توجه به وجود 6 هزار شهروند قزاق در استان که جزو بهترین و زحمتکش ترین شهروندان هستند و مزیتی که خط ریلی سراسری ایجاد کرده، بسیار ناچیز و نامطلوب است.

 

 

 

وی با اشاره به فرصت پسابرجام برای توسعه تجارت خارجی، اظهار کرد: این زمان فرصت مناسبی برای تجار و بازرگانان ما رقم زده است که این فرصت پس از لغو تحریم ها و در دوران پسا تحریم مضاعف شده است.

 

 

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تصریح کرد: اگر امسال نتوانیم از این فرصت استفاده کنیم، شاید در سال آینده نتوانیم این فرصت را به دست بیاوریم.

 

 

 

وی گفت: به رغم وجود تفاهم نامه های متعدد در اجرای توافق نامه ها و تجاری سازی آنها موفق نبودیم، بنابراین باید راهکاری برای اجرایی کردن آنها پیدا کنیم.

 

 

 

ربیعی با بیان اینکه دولت وظیفه دارد زیرساخت های لازم برای فعالیت های تجار و بازرگانان را فراهم کند، اظهار کرد: کلنگ زنی بندرخشک در اینچه برون و اعتباراتی که قرار است در این بخش هزینه شود، برای فراهم کردن همین زیرساخت هاست.

 

 

 

وی افزود: استان های مازندران، گلستان، خراسان شمالی و رضوی می توانند در قالب آمایش تجاری منطقه شرق و شمال شرق، زمینه این ارتباطات را فراهم کنند و راهکار اجرایی خود را برای فعال شدن اقتصاد، تجارت و بازرگانی و مثبت شدن تراز تجاری بین دو کشور ایران و قزاقستان ارائه دهند.


بازگشت